Pierwsze kroki z szydełkiem - co musisz wiedzieć

0

Szydełkowanie to świetny sposób na rozładowanie stresu podczas tworzenia wspaniałych akcesoriów, odzieży, wystroju domu i prezentów.

Wybór szydełka

Aby rozpocząć swoją przygodę z szydełkowaniem potrzebujesz oczywiście szydełko. W pasmanteriach znajdziesz wiele rodzajów szydełek wykonanych z różnych materiałów: stalowe, aluminiowe, plastikowe czy drewniane. Dla osoby rozpoczynającej przygodę z szydełkiem polecam szydełka aluminiowe lub stalowe (mogą być z rączką).

Szydełka z silikonową rączką

Metalowe szydełka są gładkie i wystarczająco mocne aby nie pękać pod naciskiem – jest to ważne gdyż ucząc się szydełkowania możesz starając się utrzymać odpowiednie napięcie nici ciasno przerabiać oczka, mocno pociągać szydełko. Gdy zdobędziesz wprawę w szydełkowaniu z pewnością również praca z drewnianym szydełkiem sprawi ci radość.

Jak trzymać szydełko

Sposób trzymania szydełka – zazwyczaj spotykamy się z dwoma: uchwyt na długopis i uchwyt noża. Który jest poprawny? Ten, który nam odpowiada. Testuj różne uchwyty, ale ostatecznie wybierz ten, który jest dla Ciebie najłatwiejszy i najwygodniejszy. Jak trzymać szydełko

 

Wybór odpowiedniej włóczki do nauki szydełkowania

Wybór odpowiedniej włóczki do projektu na szydełku dla początkujących jest tak prosty, jak wybór pierwszego wzoru na szydełku. Na początek wybierz gładką, jednokolorową włóczkę o grubości przeznaczonej na szydełko 3,5mm lub większej np Jeans Yarn Art

Włóczka Jeans idealna dla początkujących

Włóczka cieńsza lub kordonek mogą być trudniejsze w opanowaniu splotu, a włóczki fantazyjne mogą utrudniać dostrzeżenie miejsca wbicia szydełka a tym samym wykonanie wzoru.

Pozostałe narzędzia przydatne w szydełkowaniu:

Warto zaopatrzyć się w ograniczniki, które zabezpieczą robótkę przed pruciem (można je wykonać samodzielnie) oraz w znaczniki rzędów (niezbędne w tworzeniu maskotek).

Znaczniki dziewiarskie            Znaczniki do robótek na szydełku

Przydadzą się również szpilki nierdzewne do blokowania serwetek oraz igła lub cieniutkie szydełko do przewlekania końcówek nici a także nożyczki lub obcinaczki do nici.

Obcinaczki do nici

O czym pamiętać zanim zaczniesz szydełkować:

Zachowuj metkę z włóczki, z którą pracujesz- przyda się jeśli włóczka skończy się w trakcie pracy (oczywiście zawsze lepiej kupić więcej włóczki- poszczególne partie produkcyjne mogą różnić się odcieniem)

Sprawdzaj na metce lub w projekcie jakie szydełko jest przeznaczone do danej włóczki

Warto robić próbkę obliczeniową (zwłaszcza gdy chcemy otrzymać robótkę w konkretnym rozmiarze)

Przy tworzeniu maskotek warto wziąć szydełko o 0,5 – 1 mm mniejsze niż jest wskazane przez producenta (oczka muszą być ścisłe aby wypełnienie przez nie nie wychodziło) się szydełkowania.np.:  

Trochę cierpliwości i będziesz zaskoczona, jak szybko nauczysz

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć szydełkowanie? Zacznij od podstaw – np

 https://www.youtube.com/watch?v=PmYTvpZEE2w

Miłego szydełkowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl