Dzierganie dobre na stres

0

Dzierganie na drutach i szydełkowanie często jest kojarzone z rękodziełem popularnym dawno temu i wykonywanym przez starsze osoby. Nie jest to do końca prawdą. Zajęcia te mają bowiem swoich miłośników w każdej grupie wiekowej. Robótki ręczne to jednak nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu.

Na stres -  dzierganie

Badania przeprowadzone nad wpływem na ludzi szydełkowania i dziergania na drutach dowodzą, że zajęcia te działają terapeutycznie na osoby, które się oddają tym czynnościom. Robótki ręczne rozwijają umiejętności manualne, stymulują koncentrację, i rozbudowują obszary odpowiedzialne za stan relaksu i medytacji.

Eksperci przyznają, że szydełkowanie czy robienie na drutach wpływa na aktywację obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie spokoju. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cardiff w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że takie hobby sprzyja łagodzeniu stresów, uspokaja, podnosi kreatywność.

Jeśli wykonujemy rękodzieło sprawiające nam przyjemność, skupiamy się na nim i zapominamy o tym co nas dręczy. Dzięki temu obniżamy poziom stresu. Licząc oczka i przeplatając włókna włóczki rytmicznie i w powtarzalny sposób uzyskujemy stan relaksu podobny jak przy uprawianiu jogi czy medytacji.

Dzierganie na  drutach czy szydełkowanie wymaga dużego skupienia: kiedy koncentrujemy się na robótce, wszystko inne robi się nieważne, nasze problemy znikają podczas tego zajęcia

Gdy jesteśmy zrelaksowani obniża się poziom kortyzolu – hormonu stresu, który w nadmiarze jest szkodliwy dla serca i układu krążenia. Warto pamiętać, że stres może być powodem wielu problemów zdrowotnych, których lepiej unikać.

Tworzenie pomaga na stres

Szydełkowanie i dzierganie na drutach mają tę zaletę, że można się nim zajmować dosłownie wszędzie. Kiedy tworzymy w samotności, automatycznie wchodzimy w stan sprzyjający refleksji i rozmyślaniu. Możemy poddawać się medytacji na temat tego, co jest najbliższe naszemu sercu. To doskonały sposób na poznawanie samego siebie. Kiedy tworzymy w grupie, o wiele łatwiej jest nam budować z innymi wspólne relacje.

Podsumowując, dziewiarstwo jest niezaprzeczalnie dobre dla Ciebie. Może to jest akurat ten moment, gdy należy kupić włóczkę oraz druty lub szydełko?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl