Bobbiny - sznurki z certyfikatem

0

Bobbiny to polska marka sznurków bawełnianych – skręcanych i plecionych.  Wyczarujecie z nich cuda przy pomocy szydełka i drutów, a także bez użycia narzędzi – czyli wyplatając makramy.

Sznurki Bobbiny mogą poszczycić się posiadaniem dwóch certyfikatów: Oeko-Tex Standard 100 w klasie I oraz Global Recycled Standard (GRS).

A czego dotyczą te certyfikaty? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

STANDARD 100 by OEKO-TEX ® jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.

ZNAK, NA KTÓRYM MOŻESZ POLEGAĆ

STANDARD 100 firmy OEKO-TEX ® jest spójnym, niezależnym na całym świecie systemem testowania i certyfikacji surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów włókienniczych na wszystkich poziomach ich przetwarzania, jak również stosowanych materiałów uzupełniających.

Wyroby włókiennicze jak np. odzież czy tekstylia domowe certyfikowane znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX ® dają konsumentom na całym świecie wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. Katalog kryteriów STANDARD 100 by OEKO-TEX ®, składa się z kilkuset kontrolowanych substancji szkodliwych.

Badania OEKO-TEX® na obecność substancji szkodliwych są zasadniczo oparte na odpowiednim przeznaczeniu wyrobów włókienniczych i materiałów. Im intensywniejszy kontakt produktu ze skórą i im bardziej wrażliwa jest skóra, tym bardziej rygorystyczne są wymagania humanoekologiczne, które muszą być spełnione.

W związku z tym rozróżnia się cztery klasy produktów:

Klasa produktu I:

Artykuły dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat (odzież, bielizna pościelowa, zabawki tekstylne) itp.

Klasa produktu II:

Artykuły w bezpośrednim kontakcie ze skórą (bielizna osobista, pościelowa, stołowa, skarpety itp.)

Klasa produktu III:

Artykuły nie mające bezpośredniego kontaktu ze skórą (wkłady odzieżowe itp. )

Klasa produktu IV:

Wyroby dekoracyjne typu zasłony, rolety, firany, dywany itp.

Warunkiem certyfikacji wyrobów zgodnie z normą OEKO-TEX® STANDARD 100 jest spełnienie przez wszystkie części wyrobu wymaganych kryteriów – oprócz materiału zewnętrznego, np. nici do szycia, wkładki, nadruki itp. oraz akcesoria nietekstylne, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, nity itp.

Dodatkowymi warunkami wstępnymi są istnienie i stosowanie środków zapewnienia jakości operacyjnej, jak również prawnie wiążące podpisanie zobowiązań i deklaracji zgodności przez wnioskodawcę. 

certyfikat OECO TEX

Global Recycled Standard (GRS) to międzynarodowy, dobrowolny standard, który określa wymagania dotyczące certyfikacji włókien pochodzących z recyklingu (certyfikacja dotyczy produkcji tekstyliów i papieru). Celem programu GRS jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu przy jednoczesnej dbałości o środowisko, warunki socjalne, czy też kontrolę użytych środków chemicznych bezpiecznych dla człowieka i środowiska

Certyfikacja GRS przeznaczona jest dla produktów, które zawierają co najmniej 20% materiału pochodzącego z recyklingu (do oznaczenia logo, wymagane jest 50%). Dlatego certyfikat GRS oparty jest o łańcuch kontroli pochodzenia produktu. Oznacza to, że aby produkt finalny mógł być sprzedany jako certyfikowany – na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca bezsprzecznie muszą być przestrzegane wymogi GRS. Zaczynając od etapu recyklingu, poprzez przetwórstwo, a kończąc na handlu. Z owej certyfikacji wyłączone są punkty zbiórek odpadów (istnieje jednak obowiązek wypełnienia deklaracji o ilości odpadów).

Podczas audytu firmy ubiegającej się o certyfikat GRS, weryfikacji podlega:

  • zapewnienie identyfikowalności materiałów z recyklingu w całym łańcuchu dostaw,
  • kryteria środowiskowe,
  • kryteria socjalne,
  • wymogi dotyczące zastosowania środków chemicznych.

Certyfikacja GRS to:

  • zweryfikowanie zawartości włókien z recyklingu w produkujcie końcowym,
  • odpowiedzialna praktyka społeczna, środowiskowa i chemiczna w produkcji,
  • nowoczesne podejście w biznesie,
  • zagwarantowanie klientom narzędzia do podejmowania świadomych decyzji.

certyfikat GRS

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl